Choď na obsah Choď na menu
 


TÉMA TÝŽDŇA

rubrika Téma týždňa | piatok, 7.januára 2011 | Autor: Nela

Obrázok

V momente, keď toto píšem je streda a neuveríte, ale včera som šla spať pred polnocou. Zaspať sa mi síce podarilo, no okolo 4:40 som sa zobudila a nie a nie opäť zaspať!

Ako vy bojujete so situáciou, keď musíte spať, lebo viete, že na ďalší deň vás čaká niečo dôležité, ale jednoducho sa to nedá?

Ja som zvolila taktiku nasledovnú: začala som rozmýšľať nad vecami na stránke, ktoré sú už istý čas rozrobené, no stále sa im nedostalo cti dokončiť ich. Väčšinou ma to uspí, pretože na nič neprídem :D (aké tragikomické!) ... alebo presný opak - začnem byť až nadštandardne kreatívna, že si nestíham zapisovať poznámky do mobilu alebo na kúsok papiera. Nával kreativity postupne vyprchá a keď som úplne vyčerpaná, hravo zaspím.

No tento raz nepomohol ani tento stránkový brainstorming... takže som sa rozhodla čítať, a to (prekvapivo :D) Harryho Pottera číslo 1. A žasla som nad tou kopou chýb, ktorú boli schopní urobiť prekladatelia v tejto pomerne tenučkej knihe.

Dodatočná poznámka: Keď o tomto hovorím Alice, tá totálne zabije:

"Ja keď neviem zaspať, tak si spievam!"

:DDDDDDD

 

- - -

 HLÁŠKA: S Bety na Facebooku je proste sranda! :D

Betyin monológ: "Ja ju proste ZBOŽŇUJEM! (Kathy Griffinovú). Vieš o čom sa minule hádala s Andersonom? (Cooperom) ... Inak, ten Anderson - ten chlap má 40 rokov a je totálne šedivý! A to sú doňho všetky Američanky doslova buchnuté... nie je môj typ, ale evidentne má charizmu.............. Ale je to gay! :( "

Bety z toho bola napokon taká unesená, že o tom napísala celý článok:

Silvestrovský sumár toho najlepšieho z Times Square

- - -

 

Na úvod vás chcem informovať o stave toho "AKOŽE KONKURZU".

Takže zatiaľ máme potvrdených štyroch, respektíve piatich nových ľudí.

Rozdelím ich do štyroch skupín (blbé - rozdeľovať 5 ľudí do 4 skupín, nie?):

1.skupina: víťazka Vianočnej súťaže: Nataly prešla len úvodným dotazníkom, nie testom zo slovenského, príp. nemeckého jazyka

2.skupina: prešli klasickým postupom: to sú dve nové redaktorské posily, ktoré si prešli štandardným postupom konkurzu (teda aj testom) a sme radi, že ich medzi sebou môžeme privítať

3.skupina: naša návštevníčka z Česka, pri ktorej sme narazili na problém. Áno, hádate správne, je to český jazyk... Zatiaľ sme si to nejak nevyjasnili, pretože daná osoba mi ešte neodpísala na mail, no samozrejme, že bude prispievať v českom jazyku. A zároveň veríme, že to pre vás nie je problém - podľa mňa je to celkom milé, že spolupráca naberá takúto medzinárodnú úroveň.

4.skupina: je môj e-mailový kamoš D.G., s ktorým sme sa v podstate dohodli na spolupráci typu, "že keď bude mať niečo na srdci, cez víkend to napíše a ja to niekedy cez týždeň zverejním".

D. ma najskôr zavalil otázkami, že on SDL sleduje skôr kvôli hláškam postáv príp. iným veciam a väčšina SDL fanúšikov kvôli romantike... že či o to ľudia budú mať záujem?? Ubezpečila som ho, že určite budú, nakoľko správneho SDL závisláka (za ktorého sa aj ja pokladám) poteší každá maličkosť.

Neuveríte, ale je aj 5.skupina tzv. "STATUS QUO": v nej je Bety, ktorá je na stránke kedykoľvek vítaná a verím, že aspoň raz za čas ju do nejakého projektu nahovorím

Takáto je zatiaľ situácia, celkom ma prekvapil vysoký záujem a ak sa ešte niekto chce stať spolupracovníkom stránky, stačí sa zapojiť do konkurzu, ktorý ešte chvíľku bude bežať.

Inak nemám žiadne iné novinky - len chcem pripomenúť, aby "moji noví kolegovia" pravidelne navštevovali našu malú REDAKCIU, pretože je to jediné miesto, kde si môžeme povedať veci v súkromní.

Vám ostatným zase oznamujem, že všetky články, rubriky, podrubriky či iné veci vyprodukované externými redaktormi budú označené ako "ext. red.", príp. bude hore v nadpise "Autor: ext. red.".

Ďakujem!

 

Mapa lokalizácie hercov

Keďže sa snažím tieto vydania Témy týždňa robiť nejak zaujímavejšie, mám pre vás Obrázok špeciálnu novinku: Do mapy Nemecka som umiestnila niekoľko hercov zo Sturm der Liebe, a to samozrejme podľa miesta ich narodenia.

Túto mapu si môžete prezrieť v celej jej kráse po kliknutí na obrázok napravo.

Neviem, ako mi to napadlo, ale bolo to spontánne. :D Aha - už vlastne viem! Napadlo mi to pri sledovaní SDL a pri pozorovaní rôznych prízvukov, aké tam nachádzame... napríklad Alfons (Sepp Schauer) - toto je úplne najneodškriepiteľnejší prízvuk v seriáli.

Ako môžete vidieť, táto mapa je akoby "sever proti juhu", pričom stred Nemecka je takmer ľudoprázdny. 

Veľa hercov pochádza z Mníchova (uviedla som len jednu - a to Judith Hildebrandt), ale veľa hercov je zároveň aj zo severu Nemecka (Berlín, Hannover, Hamburg - taktiež som vždy uviedla len jednu osobu). V samotnom srdci Nemecka sa v podstate nenarodil nikto zo spomenutých hercov.

Nezaradení ostali napríklad Dirk Galuba (jeho rodná vieska je totiž dnes súčasťou Poľska) a takisto aj "rakúske kvarteto" - Mona Seefried, Erich Altenkopf, Natalie Alison a Wolfgang Cerny (sú to rodení Viedenčania).

Zaujímavé, že práve títo "Rakušáci" (slečna Alice ich tak obľubuje volať) boli v seriáli partnermi, napr. Charlotta - Michael, Rosalie - Lukas.

 

O tom... potom! o)

Snažím sa nejak prísť k naozaj výsostne hlavnému cieľu tejto rubriky - čo je komentovanie momentálneho diania v Sturm der Liebe, no neprichádzajú mi slová do úst.

Ťažko komentovať, keď sa SDL na Slovensku nevysiela, takže sa teším na budúci týždeň, keď sa to už naozaj rozbehne. Teším sa hlavne na 1000.epizódu, ale aj na utorkový Špeciál: Šťastie a slzy vo Furstenhofe (doslovný a tým pádom trošku telenovelový názov). Som zvedavá na ten dabing - moderujú to Alfons a Tanja, takže predpokladám, že tam sa to meniť nebude.

No objavujú sa tam aj staršie postavy, napríklad taká Barbara. To som zvedavá, či budeme počuť p. Luciu Vráblicovú! o) No a iste viete, že v tomto Špeciáli boli uvedené aj blahoželania od niektorých nemeckých osobností (či blúznim už?), tak tam bude ten dabing ešte zaujímavejší.

Mám pre vás ešte jednu fotku. Mala by niesť názov "Who is paler than I am?" (Kto je bledší ako ja?).

 

Obrázok

No pozrite sa, kto zo súrodeneckého dua Kredlingerovcov je bledší?

Som za Jacoba, ten je úplne vymrznutý! :D (Eva ešte má akú-takú zdravú farbu)

 

ŠPECIÁL: Ellie Goulding - Your Song

Už doslova niekoľko dní či týždňov som vám chcela povedať o novej coververzii piesne Your Song od Eltona Johna, no stále na to zabúdam! :(

Dnes však nastal ten správny čas, a tak si túto pieseň môžete vypočuť v tejto verzii vo videu z YouTube:

 

Mne osobne sa v podstate celkom páči... respektíve, nie je to zlé, ale mohlo to byť aj lepšie. Len sa mi zdá, ako keby si daná speváčka strašne dávala záležať na výslovnosť - na britskú výslovnosť, pretože ten akcent je naozaj zjavný.

Na úplný záver vám chcem dať do pozornosti, že pracujem aj na redizajne (tentokrát obsahovom) Témy týždňa a tento redizajn bude - dúfam - debutovať o dva, príp. tri týždne.