Choď na obsah Choď na menu
 


TÉMA TÝŽDŇA

rubrika Téma týždňa | piatok, 14.januára 2011 | Autor: Nela, d.g.

Obrázok

Aj tento týždeň si vyslúžil prezývku "busy", a to z dôvodu štvrťročnej práce z matiky (ktorú sme písali včera a celý týždeň som sa kvôli nej nervovala, lebo prázdniny spôsobili svoje...). Akosi som si povedala, že keď prežijem túto matiku, tak potom mám dva mesiace pokoj a potom nastupujú maturity.

Hehe, a moje polročné maturitné známky? o) SJL - 1, MAT - 2, ANJ - 1, NEJ - 1, DEJ - 1, NOS - 1, DEU - 1, TEV - 1, GEO - 1...... OK, uznávam, možno trochu jednotvárne, ale musela som sa pochváliť! :DDDD

Mám to teda za sebou a teraz mám v podstate oddych... len v stredu som sa totiž dozvedela, že už začiatkom nasledujúceho mesiaca idem s našim nemeckým lektorom a zopár ľuďmi do Frankfurtu. 

Áno, do Frankfurtu nad Mohanom. Na istý projekt, do ktorého sa naša škola každoročne zapája. Prekvapenie to bolo o to väčšie, pretože tento rok nám lektor povedal čosi ako "Ste v maturitnom ročníku, tak vás už nebudem otravovať." Lenže od novembra si to nejak rozmyslel a napokon zobral aj štyroch ľudí z nášho ročníka, vrátane mňa.

Zatiaľ o tom viem len to, že tam ideme nejakým vlakom, prestupujeme vo Viedni a cesta trvá 9 hodín.

No a teraz sa podržte, nehovorím vám to totiž "len-tak-náhodou". Keďže nám tento lektor sľúbil aj jeden voľný deň - voľný program od rána až do večera a nákupy vo Frankfurte, ja tento čas využijem aj trošku inak, a to na isté stretnutie ohľadne stránky a samozrejme aj ohľadne Sturm der Liebe.

Budem sviňa a poviem, že "nechajte sa prekvapiť", pretože sama neviem, či sa to všetko naozaj stihne uskutočniť. V každom prípade - vo februári vám túto novinku rada oznámim.

 

- -

Opäť zaujalo....

Dali by ste svojmu dieťaťu meno Kanón?

 - -

 

Obsahový redizajn 1/2

Dnes som veľmi rada, že vám môžem predstaviť prvú časť toho spomínaného "obsahového redizajnu". A to sú práve články od našich externých spolupracovníkov: d.g. a slečna Alexi si pre vás pripravili zopár slov na úvod a budú prispievať pravidelne. Článok od d.g. (nedá sa skloňovať :D) som nazvala GLOSA TÝŽDŇA, zatiaľ čo článok od slečny Alexi dostal meno REAKCIA TÝŽDŇA.

No a teraz sa určite pýtate, že kedy bude tá druhá časť "obsahového redizajnu?". Odpoviem vám, že zrejme budúci týždeň. Veľmi sa mi páči táto pestrosť názorov, a preto som angažovala ďalšiu redaktorku, ktorá bude tiež písať podobné krátke články (poväčšine ale z diania SDL na Slovensku) a to pravdepodobne už od budúceho týždňa. Tým sa Téma týždňa naozaj vyprofiluje a budem s ňou spokojná (uhm, nikdy nie som 100% spokojná...). Chytila som kreatívnu náladu, tak sa z toho snažím vydolovať čo najviac!

Okrem toho momentálne na stránke pracuje celkovo 5 externých redaktorov, šiesta osoba sa možno objaví čoskoro. Som veľmi rada, že sa to takto rozbehlo, no a spomínaný konkurz bude zrejme vec dlhodobá, keďže sa môže prihlásiť ktokoľvek, a to kedykoľvek.

 

Čo týždeň dal...

Teraz súhrn posledných udalostí - Pani Cordula je proste zlatá osoba!

Pripomína mi jednu milú tetu predavačku z Tesca. Napríklad:

 

Nela chce v Tescu platiť kartou

Predavačka: Krucinál, zas tu nefunguje tento ancikrist! ... Evička??? (kolegyni) Zavolaj prosím ťa na servis, nech to už dojdú opraviť...

 

Oficiálne by sa opäť mala objaviť (Cordula, nie teta predavačka) okolo 5.februára, takže som zvedavá o) Tento týždeň sa inak Sturm der Liebe vysiela len v pondelok a utorok, neviem z akého dôvodu, pretože žiadne štátne sviatky neboli (i keď spolkové štáty ich majú akosi "všelijak rozhádzané", čiže nie jednotne).

Chcem sa však vyjadriť aj k Markusovi - videla som ho len kúsok a najskôr sa mi nepáčil. V pondelok som si pozrela SDL live o 15.10 na ARD (to je nevídané) a v podstate sa mi už zapáčil. Najskôr sa mi totiž zdalo, že to hrá nepresvedčivo, no pondelok naozaj odbúral všetky moje predsudky.

Dokonca Eve napiekol koláčiky! (A piekol ich v "Robertovej kuchyni", za čo ho ten odtiaľ pekne-krásne vykopol!).

 

 Reakcia týždňa

... od našej spolupracovníčky Alexi

 Takže začneme pekne po poriadku. V pondelok bol asi každý z vás zvedavý na Najkrajšie momenty Emmy a Felixa. Ja osobne som sa na tieto momenty tešila najviac, pretože Emma a Felix sú mojou takou, akoby som to povedala... srdcovou záležitosťou. Najviac sa mne a určite aj vám páčilo, ako Emma svoj príbeh rozprávala svojim “myškám“ - ako nazvala svojich synčekov na konci a to dokonca v Kanade (čo ma veľmi milo prekvapilo) (Predpokladám, že sa to v Kanade ale nenatáčalo, pozn. Nel.) . Bola som véééééľmi rada, že dabing postáv ostal nezmenený. Obávala som sa totiž, že Emmu bude dabovať iná herečka, pretože Barbora Chlebcová dabuje aj Tanju (aj keď si myslím, že je môj strach neopodstatnený). Apropo dabing Tanji a Emmy. Určite viete, že sa Emma s Felixom čoskoro prinavrátia do Furstenhofu, preto som naozaj veľmi zvedavá na dabing Emmy a Tanji. Ale prejdime ku kritike. Čo sa mi nepáčilo je to, že tam bolo viac vedľajších udalostí ako tých hlavných (ale úprimne, medzi Emmou a Felixom sa toho veľa za celý dej neuhralo, heh, akurát tak s výnimkou posledných 40 častí, keďže sa počas nich odohralo veľmi veľa). Zase som odbočila od témy... Ďalšia vec, ktorá mi leží na srdci ohľadom momentov je tá, že tam nebolo ani okrajovo spomenuté fingované tehotenstvo Rosalie, (na ktoré som sa ja tak veľmi tešila), hneď od prvého bozku sa prešlo k svadbe... a koniec všetci poznáme). Oooo, zabudla som spomenúť toho psíka čo tam tak pobehoval, páčil sa mi, ups, teda páčila – Molly...

V utorok sme zasa mali možnosť vidieť špeciál pri príležitosti vysielania 1000. časti seriálu Sturm der Liebe. Neviem ako vy, ale mne sa to zdalo úžasné, i keď mi prekáža dabing. Veľmi si na tom potrpím. Bolo to akési, akokeby zákulisie seriálu, čo sa za tých 1000. častí udialo. Otázky divákov pre hercov, rozhovory či ankety. Mňa však zaujala otázka istej Elisabeth (nepostrehla som odkiaľ) pre Monu Seefried, či sú to jej skutočné vlasy. Prekvapila ma jej odpoveď (ako správne tipujete - kladná odpoveď), pretože som kdesi čítala, že nosí iba parochňu. Divila som sa tomu, ale naozaj som nemala chuť pátrať, či tú parochňu na hlave naozaj má alebo nie. Obdivujem ako sa herci vedia diplomaticky vyjadrovať k otázkam, na ktoré by sme mi asi nechceli alebo nevedeli odpovedať.

Streda nám priniesla tisícu, jubilejnú časť Sturm der Liebe. Mne sa tá časť veľmi páčila, aj keď mi bolo ľúto Sandry. Aj keď mala narodeniny a bolo 250. výročie Furstenhofu, cítila sa očividne veľmi zle. Ale! Prejdime na veselšiu tému – Pachmeyer, ktorý (“opäť nečakane“) vyhral voľby. Avšak tú škatuľu šampanského si teda neužil, heh. Ďalej sme mali vílu Lauru, ktorá sa nám-vám naozaj veľmi páčila (aspoň si myslím) tá parochňa jej pristala.. Požiadanie Rosalie o ruku sa mi zdalo príliš unáhlené, aj keď som o tom vedela. Nemám slov, čo mám povedať k 1000. časti proste – fantastické!


V štvrtok odišli Laura a Robert, ešte predtým však Laura ponúkla Tanji peniaze na to, aby vyrovnala dlhy po Katji. Mohli ostať dlhšie, lebo Robert mi tam vééééľmo chýba. Dosť unáhlene zobrala Cosima aj svadbu, zatiaľ čo sa Lukas pozeral (ako vraví moja naj kamoška) ako “vyhúkaný“. Keď však Lukas vyhlásil, že sa ešte nerozhodli (nerozhodol sa on), jeho matka dostala záchvat (nepostrehla som však, či ozajstný).

„Lukas musíme tromfnúť Saalfeldovcov, aby vedeli, čo je to svadba a dlho nepremýšľaj, aby nám hostia neodmietli, sú to dôležití ľudia, ktorí majú plné diáre."

Nóóóó, aj toho Lukasa tak troška ľutujem (ani si to nezaslúži), byť medzi dvoma ženami, ktoré ešte k tomu plánujú svadbu...... to nie je bohviečo. Robert upozornil Andrého na to, aby si dal pozor na Cosimu. On radil Wernerovi, aby si Cosimu získal, avšak akosi mu to zapálilo a (bolo mi z toho smiešno) sám André ju pozval na pohárik. Veď my vieme prečo...

 ext. red.

 

Vedeli ste, že ....

Moja obľúbená nepravidelná podrubrika vám dnes prináša tieto tri odhalenia:

1) Heike Trinker (Evelyn Konopková) mala pôvodne hrať Anette Engel - matku Rosalie. Potom sa scenáristi rozhodli akosi pozmeniť Rosalinu históriu (keďže všetci vieme, že jej matka zomrela) a herečka Heike Trinker nakoniec dostala rolu Evelyn.

2) Postavu Inge Klinker - Emden (Katharinina a Maximova matka) hrali dve herečky - a to spočiatku Jenny Gröllman, ktorá však musela túto postavu kvôli ťažkej chorobe po asi 30-tich epizódach opustiť (napokon zomrela v auguste 2006). Druhou herečkou bola Karyn von Ostholt, ktorá si v seriáli zahrala asi 60 epizód.

3) A napokon - pri Eve Krendlingerovej som mala hrozné déja-vu. Teraz už viem, koho mi pripomína!

Herečku Maschu Müller zo "susedného" seriálu Verbotene Liebe (taktiež ho vyrába ARD). Obe sú totiž jemné ženy a majú takzvaný "punc aristokratickej gracióznosti!" :D

Veď posúďte sami!

Obrázok  Obrázok

GLOSA TÝŽDŇA

 ... alebo sonda do hlbín humorných situácií Sturm der Liebe od nášho spolupracovníka d.g.!

Obrázok

Moja úcta. Nely sa rozhodla, že bude sranda trochu zaznamenávať niektoré vtipné situácie z SDL, prípadne iné zaujímavosti najlepšieho seriálu vo vysielaní, takže s radosťou ich občas skúsim zopár spomenúť… ak ešte niekoho bude baviť sa o ne podeliť. Pôjde o čerstvé nemecké časti, snáď sú aj tie trochu sledované a budeme vedieť, o čom hovoríme. :) Konkrétne dnes bude reč o dieloch 1221 až 1223, ktoré sa vysielali v Nemecku minulý týždeň a Sonnbichler v nich chodil s leukoplastom na čele (dôvod som dáko nepostrehol).

Hildegard máme všetci radi, preto, aká je super, ale nemožno ju podceňovať ani v rámci humoru, a preto jej udeľujem prvé miesto za tento týždeň, konkrétne kvôli odpisu Andrého. Ten totiž v kuchyni zúril kvôli istej nezhode s Wernerom a napokon požiadal Hildegard, aby sa so šéfom o danej veci porozprávala… a Hildegard svojim milým spôsobom povedala "Samozrejme, mohla by som sa so šéfom o tom ísť porozprávať, ale potom Vy robte moju robotu!" :) To sa, prirodzene, Andrému už vôbec nepozdávalo a scéna bola zakončená jeho nenapodobiteľnými grimasami.


Hildegard som síce dal na prvé miesto, keďže má náš najväčší rešpekt, ale výrok týždňa urobila inak zložitými problémami vzťahu s Robertom sprevádzaná Eva. Pri debate s Tanjou o speváčke Chandane a Nilsovi (Nils ju trénuje) nazvala týchto dvoch "Superstar und ihr Fettbrenner," :). Chudák Nils... i keď vlastne výrazom "Fettbrenner", zhodila oboch…totiž, “fett”, znamená v tomto prípade sadlo (sadlo ako tuk, nie ako minulý čas slovesa sadnúť, pozn. Nel.) a “brennen” je horieť/spáliť. Pekná degradácia výrazu fitnesstréner, hahahaha. Samozrejme, Evi to povedala úplne nenútene, len tak od nudy, čím sa to celé znásobilo. Verdikt - fór týždňa pre mňa!


Inak sme videli, ako sa rozvíjali tri humorné situácie počas týdňa.

Tou prvou situáciou je Nils versus po hoteli poletujúca Chandana, ktorá mne pripomína Sandru v nejakom neskoršom vydaní. Je síce naozaj trochu pri tele, ale podľa mňa jej to sekne, fandím jej! No, Chandana mala v rádiovom interview dementovať, že s Nilsom čosi má a to aj dementovala (Nils a Tanja pri tom nad rádiom vyzerali sústredene ako keby im tam hlásili čísla z Lota) ... a potom milá Chandana pokračovala, že vlastne Nils sa jej ani vôbec nepáči. Trénerov výraz tváre sa v tom momente zmenil zo spokojnosti na prudko urazenú hrdosť a, naopak, Tanja mala čo robiť, aby nespadla zo stoličky v snahe zabrániť výbuchu smiechu. Pravda, Chandana potom urazenému Nilsovi vysvetlila, že to musela povedať, inak by z toho médiá vyrobili aféru, a že sa jej, ako sme už všetci aj tak videli, páči. Tanja síce aj toto natešenému Nilsovi zbúrala bezstarostným “To ti povedala len preto, že sa jej nechcelo cvičiť”, ale všetko zabil napokon André (kto iný) s tým, že Alfonsovi a Nilsovi začal mudrovať ako kedysi boli "Casanovovia" a teraz sedia večer doma na gauči.

Takisto sme svedkami ďalšieho zábavného boja Wernera a Andrého, tentokrát o sudkyňu, ktorá viedla proces s von Heidenbergovou. No a chalani si tradične nič nedarujú! Werner má tentokrát navrch, ale veď asi nie je nič zábavnejšie, ako sledovať Andrého, ako sa snaží o úspech u dákej ženy a nedarí sa mu. Werner si u sudkyne šplhol tým, že v kuchyni zamestnal jednu dievčinu a s potešením sledoval, ako táto trefa Andrého rozzúrila, lenže André sa, ako vždy, nevzdal a vec sa pokúsil obrátiť vo svoj prospech. Sudkyni nahovoril, že to bol vlastne jeho nápad, hehe. Napokon sa dorútil v saku a so šampanským do jej izby, len aby musel vypratať pole Wernerovi, no a tie ich grimasy a poznámky k tomu celému - sranda ako vždy.

Rodinne založený Werner sa okrem toho blysol totálnou nechuťou pomáhať dohliadať na Valentinu (žiadosť Roberta, aby odbremenili tehotnú Evu) a majstrovsky to Eve aj naznačil - predsa len, jeho skutočná starosť o rodinu má svoje limity:

Eva: “Dobré ráno!”
Werner: “Či bude dobré, to sa ešte musí ukázať...”


Potom Werner v konverzácii rozohral premyslenú taktiku, ako sa zbaviť dohliadania na Valentinu – “Oddýchnite si”, “Budeme sa starať o Valentinu aj my”, “Užívajte si viac voľného času, doprajeme Vám to z celého srdca” a zodpovedná Eva samozrejme hneď vybuchla a bežala vynadať Robertovi... :)

No a v treťom prípade pozorujeme boj Rosalie medzi tým, čo chce a čo sa jej páči. Aj ona aj Krendlinger sú vďaka svojej afére vystavení stále nejakej srande a Rosalie je fakt zábavná - i keď sa v herectve nevyznám, ale asi to hrá dobre. Samozrejme, najväčší humor tu spôsobuje Niederbühl tým, že o tom nevie a tým pádom jeho výroky v rozhovoroch s Rosalie aj Krendlingerom vyznievajú kolosálne srandovne. Napríklad Krendlinger sa mu snažil o život vyhýbať, no Nils ho s prehľadom nominoval na to, aby doktora učil jazdiť na koni (“Daaa ist der richtige Mann für Sie”). A Niederbühl potom chalana ešte škvaril výrokmi “Než si to rozmyslím, kedy môžeme začať”, pričom Krendlinger sa z toho tak-či-tak silou mocou snažil vykrútiť. Keď sa o tom dozvedela Rosalie, tiež predviedla zopár svojich úchvatných šokovaných výrazov tváre, ale aj jej obavy Niederbühl upokojil ďalším zábavným výrokom na dobrosrdečnej tvári “Viem, že Krendlingera neznášaš, ale keď mu verím ja, môžeš aj ty." :)

Tento Krendlinger bol tuším doteraz tak do počtu v rámci diania - predávať zeleninu a počúvať Lenu a Evu… ale teraz dostal priestor a je s ním vcelku sranda. Každopádne, Barbara má vo veci - ako vždy - jasno a jej vecná rada pre Rozáliu ohľadom chlapíka zo stajne znela “Ja by som tohto chalana čím skôr vystrelila do vzduchu” :)

 ext. red.

Dámy a páni,

ĎAKUJEM.

Konkrétne ďakujem všetkým zúčastneným za podieľanie sa k tomu, aby bolo toto vydanie najdlhšou Témou týždňa ever.

Po dva a pol roku existencie stránky sa to konečne podarilo - zapojiť aj iných ľudí do tvorenia jednotlivých rubrík.

Tešíiiiiim sa! Čítame sa opäť o týždeň! o)