Choď na obsah Choď na menu
 


What a shame we never listened...

rubrika Téma týždňa | piatok, 3.decembra 2010 | by Nela

Konečne sa to podarilo, naša dvorná grafička (rovná sa Bety) ešte pred svojim odchodom do USA stihla vytvoriť nový dizajn Témy týždňa, tentokrát inšpirovaný filmom Tron Legacy.

Redizajn bol naplánovaný už na začiatok novembra, no podarilo sa to až teraz, a tak aj Téma týždňa môže nabehnúť na formu, akú majú všetky ostatné rubriky.

Takže vitajte, cíťte sa ako doma! o)

Obrázok

 Obrázok "What a shame we never listened" je text refrénu pesničky Robbieho Williamsa a Garryho Barlowa s názvom "Shame", na ktorej si momentálne trošku ulietavam! :D Ja všeobecne Robbieho Williamsa dosť môžem, takže toto je pre mňa taká čerešnička na torte, najmä ten klip by ste mali vidieť

Na úvod vás chcem poctiť niekoľkými oznámeniami - rubrika VIANOCE 2010, ako aj VIANOČNÁ SÚŤAŽ štartujú už v nedeľu ráno. Zatiaľ čo poslanie Vianočnej súťaže je jasné - treba odpovedať na danú otázku, ktorá poväčšine má 4 možnosti, poslanie Vianoc 2010 je nasledovné:

Každý deň až do 24.decembra vám v samostatnom článku budeme prinášať:

1) Vianočné hity: to jest tie najrozkošnejšie populárne vianočné piesne, aké kedy vznikli (ja osobne na nich fičím už teraz :D).

2) Podrubriku "Vianoce v..." o tom, ako sa slávia Vianoce trebárs na druhej strane tejto našej zemegule.

3) A to, na čo najviac čakáte, to jest ceny vo Vianočnej súťaži. Tie budú zverejnené úplne voľne, čiže si ich môže okopírovať aj človek, ktorý sa do Vianočnej súťaže neprihlásil (aby sa nepovedalo, že sme štedrí len k tým, ktorí sa prihlásili). Avšak na druhej strane - aby sa zas nepovedalo, že účasť vo Vianočnej súťaži bola zbytočná - pre súťažiacich máme 24.decembra pripravené ešte ďalšie rozkošné darčeky od nás.

Vianočné darčeky v rubrike VIANOCE 2010 nebudú samozrejme zverejňované každý deň (to by sme sa udarčekovali k smrti!), ale postupne približne každý tretí deň. Mnohé sú vo viacerých verziách (dôvod: rozdielne rozlíšenie vašich monitorov - tí, ktorí máte notebooky, máte obrazovku oveľa širšiu ako tí, ktorí vlastníte klasické personal computre).Verím, že som všetko vysvetlila jasne a zrozumiteľne a tým pádom rozumiete sloganu "Vaše najštedrejšie Vianoce".

 

Týždeň v Sturm der Liebe

Musím sa vám priznať s tým, že ani tento týždeň táto rubrika nie je takým plnohodnotným čítaním. Sú to skôr moje kecy o tom, čo bolo a čo bude.

Minulý piatok sa totiž začal celkom sľubne a potom sa totálne pokazil. A to aj dnes. Neviem, prečo, ale v poslednej dobe zažívam "čierne piatky" - myslím z toho súkromného hľadiska. Buď niekto na moju adresu utrúsi nejakú ironickú poznámku (a už toho mám vážne dosť, nikto nie je povinný tolerovať to) alebo nejakú podobnú poznámku povie nejaký veľavážený profesor (jaaaaaaaaaaj, chce sa mi nadávať!!!), príp. nám tento veľavážený profesor spestrí monotónne dni kopou učenia. Čiže ak by ste chceli vedieť - toto mi kazí náladu (to nie sú bežné problémy, sú to vyslovene prieky) a nechcem vedieť, aké problémy budem mať na vysokej škole (Vtedy si už budem hovoriť - zlaté to gymnaziálne časy...).

Čiže je opäť piatok a ja opäť nemám náladu.

Super.

Jedna veľká pravda je ale to, že nechcem a nemôžem túto zlú náladu prenášať aj na vás. Slečna Bety má asi pravdu, založenie súkromného blogu je najlepšou príležitosťou na ventilovanie si zlej nálady.

 

V každom prípade - Sturm der Liebe už opätovne sledujem 24/7 a to napríklad aj kvôli zaujímavej story - v častiach vysielaných na Slovensku totiž už môžete postrehnúť aj Harralda "Harryho" Lugauera, čiže Hendrikovho despotického fanúšika (slovné spojenie "fanatického fanúšika" mi prišlo nevhodné).

Je to také tajomné a prisahám, že som fakt mala strach, keď Marie vo štvrtkovej epizóde šla po tme z Furstenhofu domov! A do toho ešte ten tajomný (zatiaľ) nevýhražný telefonát!

Najlepšie však na tom je, ako sa pán Harry Lugauer tvári, že on s nikým a ničím nemá nič spoločné. Práve táto nekonečná naivita postáv mi prekáža.

Okrem toho sa nám pekne vyfarbuje aj pani Cosima. Okrem toho, že začína tvoriť nerozlučný tandem s Rosalie, naplno zbrojí proti Saalfeldovi! Chudák Werner, už dávno mi ho nebolo tak ľúto. Škoda, že Cosima na konci série zomrie a Rosalie upadne do kómy. Tie dve by boli skvelý tím.

 

Ak trochu sledujete epizódy v Nemecku, možno viete, že sa tam vyskytuje akási veštica, astrologička alebo proste podvodníčka - pani pod menom Jana Leinemann (podobnosť s menom Tanja Heinemann) - ktorá spomína nejaké aury. Napríklad dnes Andrému vysvetľovala nejakú indickú metódu meditácie.

V deji však vôbec nebola spomenutá, no napriek tomu jej story vyvrcholí budúci týždeň - André totiž bude mať zdravotné problémy a odpadne a práve toho sa pani Jana chytí. Rozhodne sa mu totiž "vštepovať základy meditácie". Uvidíme, ako to dopadne.

 

A ďalšia spomienka z minulosti - tentokrát slečna Helen. Tá opäť zavítala do Fürstenhofu a bude sa stýkať najmä s Nilsom. Už som niekoľkokrát hovorila, že sa mi tento nápad páči a je pekné vidieť, že táto postava má ešte čo ponúknuť (i keď v ďalšom deji po novom roku sa už neobjavuje).

Neviem, ja osobne som názoru, že psychické choroby sú niekedy totálny teror, ale pri Helen si uvedomujem, že po prepustení z psychiatrie je z toho absolútne a na 100% vonku. Čo nie je väčšinou až tak reálne.

Veď už aj Tanja si na ňu pomaly zvyká... pri jej prvom návrate v epizódach, ktoré sa práve vysielajú na Slovensku totiž chytila mierny šok (ale má pravdu, aj ja by som chytila šok, keby moje dieťa držala v rukách žena s takouto minulosťou).

A je to výborne spracované, divák je prinútený s Helen doslova súcitiť! A to je úlohou seriálu - vyvolať emócie.

 

Úvaha - ne-úvaha: Sturm der Liebe

Akosi som sa rozpísala a nie a nie prestať...

Práve mi napadá: Je Sturm der Liebe vlastne telenovela?

Pretože väčšina z nás si pri slove "telenovela" vybaví nejaký nízkonákladový seriál s primitívnym dejom, ktorý sa odohráva kdesi v Južnej Amerike.

Áno, SDL je v kategórií "telenovela", no nie je to tá klasická telenovela, na akú sme boli do roku 2005 zvyknutí. Veľa v tom určite zohráva aj krajina pôvodu, i keď aj Nemci sú už pomaly telenovelovou veľmocou.

Takže ak by som mala napísať maturitný sloh na tému: STURM DER LIEBE (Úvaha), verte, že 2 strany by mi určite nestačili.

Nie je to klasická telenovela, no nie je to ani kinohit. Minule som niekde čítala rozhovor so Zuzou Fialovou, že prečo opustila Ordináciu v ružovej záhrade...?

Medzi jej argumentmi bola aj primitívnosť dialógov, čo odôvodňovala tým, že produkcia jej proste povedala, že "nemá čas písať intelektuálnejšie dialógy, pretože je to ako denný seriál a všetko musí ísť hladko a rýchlo".

Áno, to je zásadný problém denných seriálov, možno sa čosi také vyskytuje aj v SDL (najmä nekonečné klišé o láske). Tento seriálik však mám rada a takisto sa teším, že aj stále rozrastajúci sa počet fanúšikov - napríklad aj na Facebooku. Už je nás tam okolo 120.

Nech si každý hovorí to svoje, Sturm der Liebe má nakoniec pravdu - je to neeeeeeeekonečné klišé, ale práve láska je najdôležitejšou vecou na svete. Nikto ma nepresvedčí o opaku a v podstate ma mrzí, že v dnešnom uponáhľanom svete sa na takéto hodnoty zabúda. (Nie, nie je dôležité to, kto sa s kým spil pod obraz boží, kto má nové silikóny, kto má novú vilu za 250 miliónov dolárov a kto sa s kým po.ebal... hlavne, že sa všetci tvárime, akí sme len hrozne "IN"!!!!!) 

Práve pri Sturm der Liebe si na to vždy spomeniem.

(Wáu, aká úvaha sa z toho vyvinula! :D Slečna Bety má pravdu - treba to dať na papier a nech si to prečíta hoc aj celý svet!)

A možno by som chcela, aby ste sa vyjadrili aj vy. Chápete, pripadám si tu ako nejaký diktátor a chýba mi spätná väzba. Tento prvok na stránke hrozne chýba a nie a nie ho uviesť do praxe!

 

Archív epizód - ja oder nein?

Ja neviem, som na vážkach, preto som to dala odhlasovať.

Archív epizód sa zrušil pri obnovení stránky s odôvodnením, že "aj tak to nikoho nezaujíma", takže fakt neviem... určite by to prispelo k tomu, že by sa stránka nepredstaviteľne zlepšila, ale keď som si to včera spisovala do spomínaného centrálneho zoznamu, zistila som, že počas doby, kedy stránka nefungovala, chýba 152 epizód. Teda presnejšie - doba kedy nefungovala PLUS obdobie odkedy funguje, pretože odvtedy neprekladáme každú epizódu zvlášť.

Ako táto "prácna práca" (výstižné spojenie) pokračuje - to môžete vidieť aj vy. A to konkrétne v Centrálnom zozname.

Uvidíme, akou zázračnou rýchlosťou epizódy začnú pribúdať, aby sme ešte tento rok mohli spustiť 1.časť archívu! (Aha, to som vám nepovedala, že sme si to rozdelili na 2 časti.)

Prvá časť je teda od 770. po 1050. (treba doplniť cca 15 epizód, čo nie je až taký problém)

Druhá časť je od 1050. vyššie - čiže až po epizódu, ktorá sa v danom čase bude vysielať v Nemecku (treba doplniť 152 epizód + ďalšie, čo už je dosť veľký problém)

Na záver konštatujem, že sa do toho ideme pustiť, no fakt negarantujem, ako to dopadne, nakoľko vás tu nechcem klamať a zavádzať zbytočnými termínmi.

 

A teraz si idem pobaliť veci a zajtra koniec zlej nálade!

Víkend + pondelok, utorok totiž ideme s Bety do Milána, stránku potiahne slečna Alice. Téma týždňa budúci piatok s Bety. (I should tell you - Bety has moved!)

VIANOČNÁ SÚŤAŽ ZAČÍNA UŽ V NEDEĽU RÁNO!

P.S.: A ak som mojou skromnou úvahou nebodaj kohosi urazila, tak sa hlboko ospravedlňujem. Moja roztrieštené ego sa blížiacimi maturitami akosi fakt mení. Žeby som konečne dospela? :D