Choď na obsah Choď na menu
 


Meet Marina

Obrázok

Som späť z Frankfurtu! (poznačená nemčinou som ešte niekoľko hodín po príchode aj v slovenčine dávala slovesá na konce viet :D)

A som tu teda aj s novinkami, ktoré vás určite zaujímajú (to, čo všetko sme zažili vám však rozprávať nebudem, aj tak sú to reči do vetra :D). 

Čiže... chcela by som vám predstaviť novú "pracovnú silu"! A nie je ňou nik iný, ako dievča, s ktorým som sa stretla priamo vo Frankfurte.

Z toho teda vyplýva, že v Nemecku žije, takže mi dovoľte povedať vám o nej zopár vecí:

Naša nová spolupracovníčka sa volá Marina, má 19 rokov, študuje vysokú školu online (haha, také na Slovensku nepoznáme! :D). Na Slovensku vychodila 4 ročníky základnej školy, a tak samozrejme hovorí po slovensky, ako aj po nemecky. Pred takmer 10-timi rokmi sa presťahovala aj s rodinou do Kolína nad Rýnom (otec je Nemec, matka Slovenka). Marina vie slovenský pravopis a gramatiku dosť dobre, no napriek tomu ma poprosila, aby som jej prípadné chybičky opravila (pri zverejňovaní článkov na stránku).

Perlička: Marina má, samozrejme, najväčší problém so slangom -  ako neprekonateľný problém sa javí slovíčkom "je.ať" so všetkými jeho predponami! :D A takisto nevie vysloviť slovo "pripomínať"! :D

Slečna Marina s nami spolupracuje v podstate už od januára, takže som rada, že teraz túto spoluprácu môžeme nazvať oficiálnou. Keďže žije v Nemecku (a sleduje SDL denne), môže nám prinášať aktuálne informácie priamo z centra diania. Takisto môže zastúpiť mňa a slečnu Alice v obdobiach "off". (narážam tým najmä na blížiace sa maturity, keďže to bude určite veselé...)

Prvýkrát sme sa s Marinou stretli v takom nákupnom centre, kde zháňala obal na šošovky a darček pre kamarátku. A môžem povedať, že sme zažili dosť srandy (napríklad, keď sme sa vozili po eskalátore 10x za sebou (5x hore, 5x dole). Proste šialené slovensko-nemecké pubertiačky :D). Marina je okrem toho asi jediná osoba, ktorá je schopná zasmiať sa 30x počas hovorenia jednej vety a takisto je aj vášnivou zberateľkou náramkov, ktorých má na oboch rukách takmer 20.

Najskôr som takmer mala výčitky, že kvôli mne bude cestovať takmer 200 kilometrov, ale napokon ma oboznámila so svojím plánom stretnúť sa s kamarátkou, takže sme sa radšej rozprávali po nemecky (keďže tá kamarátka po slovensky nevedela, heh!).

Samozrejme slečnu nájdete už aj v dotazníku v rubrike Redakcia.

 

HLÁŠKY

Pred polročnou písomkou z dejepisu (z ktorej som mala 104%, len tak mimochodom :D)

Slečna Alice: "Všetci sú bizy!"

 

Ktosi pripevnil na nástenku foto B.S. Timravy s textom "WANTED! Odmena 50 EUR!"

Slovenčinárka: "Kto to bol, priznajte sa!!! To je zneúctenie mŕtvej osoby! Vy vyvrheli ľudskej spoločnosti, hanbite sa!!!"

 

Vzhľadom k mojej neprítomnosti som tento týždeň musela vypustiť podrubriku FURSTENHOFSKÉ DRBY, nakoľko by som nemala o čom písať, to je pochopiteľné.

Už dlho som vám nehovorila, napríklad o Sprachdiplome - nemeckom jazykovom diplome, ktorého skúšky sme s Alice úspešne zvládli! o) (už aj ústne). Už ste o tom asi počuli, ale pripomeniem to - najväčšou srandou na tomto Sprachdiplome totiž je, že by mal nahradiť maturitnú skúšku z nemeckého jazyka. Lenže kvôli byrokracii sa to nekoná! Testy sa totiž posielajú centrálne opravovať do Nemecka, kde ich nestihnú opraviť do mája/júna, takže je to celé na... nič. Ak teda potrebujete nemčinu k ďalšiemu štúdiu, potrebujete aj maturitu a tým pádom ste o jeden maturitný predmet ukrátený.

Idem sa vám ešte pochváliť! o) Vzhľadom na to, že máme na dejepise bodový a percentuálny systém, na konci polroka som skončila so skóre "124%", čím som predčila takmer všetkých účastníkov semináru a vyslúžila si tak nejakú pochvalu, ani neviem akú dokopy... Slečna Alice ma takmer dohnala s jej 96 percentami, zatiaľ čo najúspešnejší dejepisný seminarista mal viac ako 130%. Tým som chcela len povedať, že slovenské školstvo by mohlo vyzerať úplne inak, ak by žiaci mali svoj obľúbený predmet, ktorý by zbožňovali a radi by sa mu venovali napríklad aj mimo školy... Lenže platí staré známe pravidlo, že problém nie je len v učiteľoch, ale hlavne v žiakoch o)

 

 Názor týždňa

... od našej spolupracovníčky Alexi!

Tento týždeň bola Sila lásky pochmúrna, plná tragédii.... aj keď našli sa aj niektoré humorné situácie.

Konečne ho chytili! (Harryho! :D) On bol blázon a myslím, že bolo načase, že konečne odišiel, a tie jeho bokombrady! Fuj!

Okrem toho, som rada, že sa Lukas s Hendrikom pomerili. A Hendrik Marie požiadal o ruku, akosi skoro, nemyslíte? Romantické a spontánne – takto si to Marie očividne nepredstavovala. Neskôr to však prijala a pekne romanticky! Potešila som sa pri Hildegardinom výraze, keď sa dozvedela, že jej “malá dcérka“ (ako ju nazvala), sa bude vydávať.

“Prvý“ bozk Katje a Bena. O pár častí už vyjde najavo, kto v skutočnosti “Kai“ je. Uvidíme čo to medzi nimi spôsobí. Skoro ma trafil šľak, keď Katja povedala Nilsovi: „Čo bolo také dôležité, že si ma predvolal?“ Predvolal? Neviem, aký bol dôvod tohto prešľapu.

Zááástrowovej - no ten kto dabuje toho Meysera mi poriadne píli uši a aj tá, ktorá dabuje Emmu, chýba mi jej nevinný hlas :(

Cosima podnikla isté kroky proti Rosalie. Jej tajný výlet do ambulancie pána doktora. V niečom mi hrozne pripomína Babsi. Tentoraz to Cosima naozaj prehnala! Aspoň sa zastala svojho syna.

Bozk Sandry a Lukasa a .... všetci si vieme domyslieť. Rosalie to zničilo a rozhodla sa odísť, avšak tak trochu neúspešne. Všetci ju ľutovali a báli sa o ňu, aj tí, ktorým ublížila. Sandru však ako prvú napadlo, že by Rosalie nemusela spáchať samovraždu.

Spočiatku nevydarený obrad sa zmenil na krásnu svadbu vo Fürstenhofe. Myslím, že nejestvovala svadba, na ktorej by Hilde neplakala, ale tentoraz to bola svadba jej dcéry. Bude mi za nimi veľmi smutno. Bye, bye…

  

PREKLADATEĽSKÉ OKIENKO OD ALICE

Slečna Alice tento týždeň mimoriadne dávala pozor a našla čosi nekalé!

A konkrétne počas utorkovej časti SDL, v ktorej Michael našiel Rosalie, ktorá sa priotrávila v aute. Keď ju zachraňoval, volal integrovanú záchrannú službu so slovami:

"Sme na ceste smerom na kúpele Tölz".

Kúpele Tölz sú však v skutočnosti mesto Bad Tölz.

Otázka teda znie - ako môže nastať takýto prekladateľský omyl?

Áno, uznávam, že slovíčko Bad znamená aj "kúpele" (a v Bad Tölzi sa nejaké kúpele nepochybne nachádzajú), no je to zemepisný názov, a preto je to viac ako zvláštne.

Akoby sme sa vracali do čias "Táne" a "Márie" (Tanja a Marie, ak ste si nespomenuli :D)... Veď vždy, keď Barbara išla do Bad Tölzu, tak povedala "Idem do Bad Tölzu" a nie "Idem do kúpeľov Tölz!".

... A keď Barbarin komplic Zacher uniesol Felixa a potom sa dožadoval výkupného (táto scéna bude zahrnutá v marcovom Sturm der Liebe špeciáli, mimochodom), Miriam mu tiež odpovedala "Tie prachy sú v Bad Tölzi! Na železničnej stanici!"

O to väčšia sranda by bola, keby mu odpovedala: "Tie prachy sú v kúpeľoch! A aj na železničnej stanici!"

Nechápem... Oni to zrejme prekladajú s Google Translatorom! :D

 

GLOSA TÝŽDŇA

... alebo sonda do hlbín humorných situácií Sturm der Liebe od nášho skvelého d.g.! o)

Tentokrát tak rozhovorovo. André ako dobroprajný poradca vo vzťahoch je niekedy na nezaplatenie. Robertovi poradil, aby Evu poslal na dovolenku, nech si oddýchne po nevydarenom tehotenstve. A takto vyzvedal nakoľko bola jeho taktika úspešná:

André: “Tak čo, tešila sa Eva z tvojho návrhu poslať ju na dovolenku?”

Robert: “Nie priamo…”

André: “Aha, hm… a ako sa dá tešiť nepriamo??”

Robert: “Rozišla sa so mnou.”

André: “Kvôli dovolenke??”

- -

Potom neskôr, keď Robert zasa raz prepustil Evu ako opatrovateľku Valentiny:

Robert (kuchynskému personálu): Nepoznáte niekoho, kto by mohol robiť opatrovateľku?

André zúčastnene: “Pre Valentinu?”

Robert: “No, ja som už trocha veľký na to, aby som mal babysitterku…”

- -

Rosalie zasa vyzvedala, čo nové u jej kamarátky Barbary von H.:

Rosalie: “A ako sa darí v tehotenstve?”

Barbara: “Výborne, Götz ma dokonca znova požiadal o ruku!”

Rosalie: “Aké milé… tak to dúfam, že Vás nenechá zas stáť pred oltárom.” (a s nedbalým úsmevom odpochodovala, hehe)

- -

Alebo takáto konverzácia bratov Konopkovcov o nastávajúcej svadbe Barbary a Götza:

Werner: “Predstav si, ten idiot si ide vziať Barbaru druhý raz!”

André udivene: “Ty si si ju náhodou nevzal dvakrát??”

Werner: “Ale to bolo niečo úplne iné!”

- -

Boli sme aj svedkami tejto nádhernej hromadnej bitky (Werner stratil nervy), ktorá ale trvala len chvíľu:

Obrázok

A ešte zopár vtipných výrokov : )

Efi sa ponosovala Hildegard, že sa rozišla s Robertom. A Hildegard zhodnotila Roberta vecne, ako to len ona vie: “Ten chalan snáď robí všetko zle.”

Robert to pre zmenu preberal s Tanjou: “Mali sme dosť problémov kvôli tomu dieťaťu, a do toho ešte tento superman Markus…”

Werner prekvapil Götza, ako kutrá v kancelárii: “Spionieren Sie oder wollen Sie tatsächlich arbeiten? / Lašujete tu alebo nebodaj chcete naozaj pracovať?” (ak sa nemýlim, Götz totiž pre hotel nerobí totálne nič, iba vlastní Cosimine podiely... :))

Heinemannovci upútali svojou menovkou, milé, nie? :)

Obrázok

A Rosalie svojim aj pred scenáristami utajeným zámerom dať sa na misiu k mierovým zborom OSN alebo koho...

Obrázok

A na záver obrazový minimedailónik Efi. Tento týždeň bola pekná, vo fialovej čiapke alebo pri rozhovore. Ale neodolal som zároveň zvečniť ten jej predkus : )

Obrázok

 Keď sa tak pozerám na tie fotky... nedá mi to!

Nielen Alfons, ale aj Evi má dosť výrazný nos. Asi by sme mali usporiadať súťaž orgánov čuchu alias "nosovú hitparádu" :D Samozrejme, že by niesla meno "Pocta Adele Banášovej!" o)

A to je už všetko od nás, prajem pekné prázdniny všetkým školopovinným Stredoslovákom (ale nebojte sa, o týždeň si to užijeme aj my! :D) a určite tu pre vás budeme aj budúci piatok o) Ak tu budete aj vy, o to lepšie o)

Užite si víkend a úspešný týždeň! o)